Kontakt

Telefoniczna obsługa klienta
od pon.-pt. w godz. 8:00-15:00.

Tel.: +48 507 186 808

lub        +48 602 780 949

Producenci

Jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych? Poznaj 7 przydatnych wskazówek

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to obowiązek każdego z nas. Stała kontrola naszego zdrowia to klucz do długiego i szczęśliwego życia. Poza podstawową morfologią, czasami warto sprawdzić parametry witamin, w przypadku których podejrzewamy niedobory. Niektóre z mniej popularnych badań zleca nam lekarz, na inne decydujemy się sami. Niezależnie od sytuacji, dziś wyjaśniamy, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych.

Po co samodzielnie odczytywać wyniki badań?

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nic nie kosztuje. Jeśli jesteśmy natomiast umówieni do specjalisty, wyniki pokażemy mu dopiero przy najbliższej wizycie. Czasami lekarze proszą o kontakt telefoniczny lub mailowy. Sytuacje są naprawdę różne. Jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych i po co w ogóle robić to samodzielnie? Powody są jasne. Po pierwsze, dzięki temu zaspokoimy swoją ciekawość i nie będziemy żyć dłużej w niepewności. Po drugie, w razie niepokojących parametrów ułatwi nam to możliwość szybkiej reakcji. Po trzecie, czasami interwencja lekarska nie jest przecież konieczna i warto dowiedzieć się o tym przed spotkaniem z medykiem.

Jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych?

Odpowiedź na pytanie o to, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych jest bardzo prosta. Musisz w tym celu poznać kilka podstawowych zasad. Informacja zwrotna, jaką otrzymasz z laboratorium, może wyglądać różnie, ale każda daje możliwość łatwego rozszyfrowania.

  1. Symbol H lub strzałka skierowana ku górze to znak, że dany wynik jest zbyt wysoki.
  2. Symbol L lub strzałka skierowana w dół to zaniżony parametr.
  3. Pamiętaj jednak, że symbole są podawane pomocniczo. Może kryć się pod nimi naprawdę wiele.
  4. Często jest tak, że obok uzyskanego przez Ciebie wyniku, pojawi się zakres referencyjny – czyli od i do. Sprawdź, jak ma się do tego Twój wynik. Nie ma tutaj nic podchwytliwego.
  5. Może pojawić się także wynik jakościowy. Otrzymasz wtedy informację, czy dany parametr występuje w Twoim organizmie, czy nie. Wynik może być np. dodatni lub ujemny, obecny lub nieobecny itp.
  6. Pamiętaj, że wynik pozytywny nie jest równy dobremu wynikowi.
  7. Czasami w dokumencie z wynikami pojawią się jasne zalecenia dotyczące dalszych kroków. Będą to pomocne wskazówki – na przykład, że badanie należy powtórzyć w celu upewnienia się lub rozszerzyć diagnostykę.

Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy wysokiej klasy sprzęt – od wyposażenia gabinetów lekarskich po wyposażenia laboratorium. Naucz swoich pacjentów, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych i działaj z nami na rzecz profilaktyki zdrowotnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl