Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to obowiązek każdego z nas. Stała kontrola naszego zdrowia to klucz do długiego i szczęśliwego życia. Poza podstawową morfologią, czasami warto sprawdzić parametry witamin, w przypadku których podejrzewamy niedobory. Niektóre z mniej popularnych badań zleca nam lekarz, na inne decydujemy się sami. Niezależnie od sytuacji, dziś wyjaśniamy, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych.
Po co samodzielnie odczytywać wyniki badań?
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nic nie kosztuje. Jeśli jesteśmy natomiast umówieni do specjalisty, wyniki pokażemy mu dopiero przy najbliższej wizycie. Czasami lekarze proszą o kontakt telefoniczny lub mailowy. Sytuacje są naprawdę różne. Jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych i po co w ogóle robić to samodzielnie? Powody są jasne. Po pierwsze, dzięki temu zaspokoimy swoją ciekawość i nie będziemy żyć dłużej w niepewności. Po drugie, w razie niepokojących parametrów ułatwi nam to możliwość szybkiej reakcji. Po trzecie, czasami interwencja lekarska nie jest przecież konieczna i warto dowiedzieć się o tym przed spotkaniem z medykiem.
Jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych?
Odpowiedź na pytanie o to, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych jest bardzo prosta. Musisz w tym celu poznać kilka podstawowych zasad. Informacja zwrotna, jaką otrzymasz z laboratorium, może wyglądać różnie, ale każda daje możliwość łatwego rozszyfrowania.
- Symbol H lub strzałka skierowana ku górze to znak, że dany wynik jest zbyt wysoki.
- Symbol L lub strzałka skierowana w dół to zaniżony parametr.
- Pamiętaj jednak, że symbole są podawane pomocniczo. Może kryć się pod nimi naprawdę wiele.
- Często jest tak, że obok uzyskanego przez Ciebie wyniku, pojawi się zakres referencyjny – czyli od i do. Sprawdź, jak ma się do tego Twój wynik. Nie ma tutaj nic podchwytliwego.
- Może pojawić się także wynik jakościowy. Otrzymasz wtedy informację, czy dany parametr występuje w Twoim organizmie, czy nie. Wynik może być np. dodatni lub ujemny, obecny lub nieobecny itp.
- Pamiętaj, że wynik pozytywny nie jest równy dobremu wynikowi.
- Czasami w dokumencie z wynikami pojawią się jasne zalecenia dotyczące dalszych kroków. Będą to pomocne wskazówki – na przykład, że badanie należy powtórzyć w celu upewnienia się lub rozszerzyć diagnostykę.
Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy wysokiej klasy sprzęt – od wyposażenia gabinetów lekarskich po wyposażenia laboratorium. Naucz swoich pacjentów, jak odczytać wyniki badań laboratoryjnych i działaj z nami na rzecz profilaktyki zdrowotnej.