Kontakt

Telefoniczna obsługa klienta
od pon.-pt. w godz. 8:00-15:00.

Tel.: +48 507 186 808

lub        +48 602 780 949

Producenci

Jak uzupełnić elektrolity? Poznaj sprawdzone sposoby!

Elektrolity są minerałami niezbędnymi do życia. W Twoim organizmie odgrywają bardzo ważną rolę – przenosząc wodę, a jednocześnie pozwalając jej wchłaniać się do komórek. Ich niedobór może być bardzo niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Jak uzupełnić elektrolity? Dowiedz się, w jaki sposób poradzić sobie z ich niedoborem.

Elektrolity – być albo nie być człowieka

Zanim przyjrzymy się temu, jak uzupełnić elektrolity, warto krótko wspomnieć o ich ważnych funkcjach. Należy do nich między innymi przenoszenie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami nerwowymi. Elektrolity są także ważne dla zachodzenia podstawowych funkcji życiowych człowieka. Pochodzą z naszego pożywienia i płynów. Sód, wapń, potas, chlorki, fosforany czy magnez to pierwiastki należące do omawianej grupy i zdecydowanie najważniejsze.

Kiedy tracisz elektrolity i jak je uzupełnić?

Kiedy się pocisz, tracisz bardzo dużo elektrolitów. Ta sama sytuacja dzieje się w momencie choroby (biegunki) czy innych dolegliwości – chociażby nadmiernego picia alkoholu. Zastanawiasz się zapewne, jakie są objawy niedoboru elektrolitów? Do najczęstszych należą zaburzenia rytmu serca, nudności oraz zawroty głowy. U niektórych mogą wystąpić drgawki czy utrata przytomności. Nie da się ukryć, że sytuacje te mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby im zapobiec, warto wiedzieć, jak uzupełnić elektrolity.

Woda zdrowia i elektrolitów doda!

Elektrolity możesz uzupełniać dzięki piciu odpowiedniej ilości płynów. To bardzo ważne, by być odpowiednio nawodnionym. Słynne 2 litry dziennie nie są przesadą i należy się tego trzymać. Dodatkowo warto pamiętać, że woda – szczególnie ta wysokomineralizowana – nadal jest jednym z najpopularniejszych płynów, który obowiązkowo powinien znaleźć się w Twojej diecie i którego nic nie zastąpi.

Kupuj sprawdzone środki, które uzupełniają elektrolity

Możesz stosować również dostępne w aptece środki, które pozwalają na odzyskanie równowagi elektrolitycznej. Popularne napoje, na których jest napisane, iż uzupełniają elektrolity, nie do końca mogą się sprawdzić w przypadku ich braku w Twoim organizmie. Co więcej, zwykle zawierają duże ilości cukrów prostych. Warto spytać w aptece o dobre środki uzupełniające niedobór elektrolitów. W przypadku takich preparatów pamiętaj, aby rozpuszczać je w zimnej wodzie. Pij małymi łykami i powoli – dzięki temu środki będą lepiej się wchłaniać.

Jak uzupełnić elektrolity? Jedz odpowiednio!

Elektrolity to także jedzenie. Truskawki, banany, arbuzy, pomarańcze czy szpinak to ważne źródła tych pierwiastków. Nie zapominaj o pestkach dyni czy migdałach, które również stanowią doskonałe źródło cennych minerałów. Nasze babcie słusznie zwracały uwagę na to, że najwięcej elektrolitów znajdziesz w pomidorach. Spotkać je możesz również w jajkach oraz w mięsie – szczególnie w kurczakach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl